
Deo ulice Svetozara Markovića između Novosadske i Petefi Šandora ulice među meštanima je poznata kao Glavaška ulica jer je u njenom jednom delu bilo više kuća koje su pripadale porodicama Glavaški. Uglavnom su to kuće sa stilskim fasadama i dekorativnim ajnfort kapijama. Građene su početkom dvadesetog veka. Jedna od najvećih i najlepših zgrada nije pripadala porodici Glavaški, nego porodici Predin i sagrađena je 1907. godine. Njen vlasnik je bio zemljoposednik i zemljoradnik Lazar Predin.

Imao je dvojicu sinova, Veselina i Stevana koji su se, iako su bili austrougarski podanici, u Prvom svetskom ratu priključili srpskoj vojsci i sa vojskom su se povukli u Albaniju. Pre polaska u rat obojica su već imali porodice. Na tom pohodu Veselin je umro dok se Stevan vratio u Bečej.
Otac Lazar mu je tada predao salaš i zemlju ali je želeo da obezbedi i udovicu i dete svog pokojnog sina Veska. Zbog toga je uzeo veliki kredit od banke i kupio salaš i zemlju za svoju snaju i unuka. Jedno vreme je otplaćivao rate, ali se jedne godine desio neki finansijski poremećaj u državi i on, slično današnjim dužnicima u švajcarcima, nije mogao više da otplaćuje dug. Zbog toga je bio prinuđen da proda kuću, otplati dug banci i sebi kupi manju kuću u susednoj ulici. Igrom slučaja, država je ubrzo intervenisala i regulisala finansijski haos, ali je nažalost bilo kasno, jer je kuća već prodata. Sve se to dešavalo oko 1930. godine.

Kuću je kupio učitelj Dimitrije Hadnađev. On je imao sina Predraga i ćerku Vukicu. Sin je poginuo tokom Drugog svetskog rata. Ćerka Vukica se udala za gimnazijskog profesora Trivu Karabaša i imali su jednog sina Nenada, pa je to posle rata bila poznata kao Karabaševa kuća. Posle Nenadove smrti njegova udovica Nada, koja je ostala sa dve ćerke, prodala je kuću. Izmenjala su se na kratko tu još dva vlasnika dok se za objekat nije zainteresovao Dragan Taškov iz Niša. Tada počinje renesansa kuće koja je ubrzo postaje pansion „Vila Via“.

Dragan Taškov je bio vaterpolo trener, a njegova supruga Aleksandra bila je plivački trener. Živeli su i radili jedanaest godina u Južnoafričkoj republici u Johanezburgu. Sa vaterpolo klubom, kao i sa plivačima iz Johanezburga, Dragan i Aleksandra su došli 2004. godine na pripreme u Bečej i bili su smešteni u jedinom hotelu „Bela lađa“.

Bečej ima dugu i neprekidnu plivačku i vaterpolo tradiciju i proteklih decenija, pa i sada, Bečej je važna tačka vaterpolo sporta ne samo u regionu nego i u svetu jer su tu igrale najjače svetske reprezentacije i pojedinačni klubovi. Vaterpolo je brend Bečeja i od toga grad ima znatne koristi, materijalne i nematerijalne. Odigravanjem ligaških utakmica, održavanjem turnira i dolaskom raznih domaćih i inostranih ekipa na pripreme pomaže se lokalna privreda i promoviše se grad. Zahvaljujući dobroj sportskoj infrastrukturi vaterpolisti nisu jedini sportisti koji dolaze na pripreme u Bečej.

Ideju i viziju imali su Dragan Taškov i njegova supruga. Iako su Nišlije iz Johanezburga, videli su da u Bečeju nema dovoljno smeštajnih kapaciteta i u tome su našli šansu za biznis. Saznali su za Кarabaševu kuću koja je na vrlo povoljnoj lokaciji. Kupili su je krajem 2007. godine.

Kuća je građena u tipičnom vojvođanskom građanskom stilu. Kada su počeli sa adaptacijom još uvek su živeli u Johanezburgu. U detaljnom građevinskom projektu preuređenja nastojalo se da se sačuva što je moguće više postojećih arhitektonskih detalja sa prilagođavanjem enterijera hotelskim potrebama.

U dvorištu je 2013. godine dograđeno novo krilo tako da pansion, koji je kategorisan sa tri i četiri zvezdice, sada raspolaže sa 65 ležaja. Sedmoro stalno zaposlenih, posvećen i uigran tim, održava objekat i pruža usluge gostima. Pored doručka za pojedince i grupe, u mogućnosti su da za ekipe serviraju i ručak. A ekipe iz raznih sportova, domaće, kao iz inostranstva, stalno se smenjuju.

Naravno, tradicionalno svake godine po desetak dana u „Vila Via“ provedu i vaterpolisti iz Južne Afrike. Gosti su i učesnici raznih festivala, filmske ekipe i mnogi poznati umetnici pojedinačno.
Mesto je mirno, smeštaj udoban a vođenje pansiona domaćinsko jer četvoročlana porodica Taškov živi u Bečeju i brižljivo se stara da se posao unapređuje.

Želeći da stvore što bolju ponudu i udobniji ambijent vlasnici pansiona „Vila Via“ su 2015. godine sagradili i bazen sa ovom lekovitom jodno-sumpornom vodom koja u bazen dotiče sa temperaturom od 40 stepeni, tako da kupanje ne mora da se ograniči samo na letnji period.
Nedavno je prvi put u toj kući bio i Stevan Predin, praunuk prvog gazde kuće, koji živi u Johanezburgu više od 40 godina i upoznao se sa vlasnikom pansiona. Tako su se dva životna puta iz Johanezburga ukrstila u Bečeju.

Iako se smeštajni kapaciteti u Bečeju postepeno povećavaju, „Vila Via“ je obezbedila svoju poziciju i ima svoje stalne goste, koji zahvaljujući udobnom smeštaju i povoljnim cenama, ponovo rado dolaze.
Vojin Reljin
Одушевљена сам објектом. Све је урађено са стилом по највишим стандардима, а ипак одише топлином породичног дома.