Krvavi januar 1942. godine mali broj građana Bečeja pamti, ali zahvaljujući redovnom obeležavanju Drugog streljanja 20. januara i završetku Racije u južnoj Bačkoj od 26. do 28. istog meseca, u gradu kraj Tise ne blede saćanja na zločinačko delovanje hortijevske fašističke soldateske.
Minutom ćutanja na komemoraciji kraj spomen obeležja Zid smrti u centru grada odata je pošta streljanima u dva navrata, 11. novembra 1941. i 20. januara 1942. godine. U ime organizatora komemoracije, Opštinske organizacije SUBNOR u Bečeju, Jelena Češljević je nadahnuto govorila o svakom od 11. streljanih na Jovanjdan pre 78 godine, sve potkrepljujući činjenicama iz knjige Radivoja Raše Stakića „Bečej u ratu i revoluciji 1941 – 1945. godine“.
-Naša je obaveza da današnjim generacijama govorimo o njihovoj tragediji i da ih tako nikada ne zaboravimo. Njihova imena su dokaz da je Bečej oduvek negovao zajedništvo, da nikad nije bilo bitno kako se ko zove ili koje je vere. Zato, Ištvan, Marko, Janoš, Milorad i ostali treba da budu uzor i danas, da današnjim generacijama bude jasno da samo zajedno možemo savladati sve izazove i nedaće koje su pred nama, apostrofirala je Jelena Češljević.

Jovanjdanska komemoracija posvećena je žrtvama Drugog streljanja u kom su živote izgubili Marko Garić, Milorad Živkov Popov, Ištvan Nađ, Mihajlo Ostojić, Janoš Rečo, Milorad Rus, Slavko Simin, Sever Stefanović, Jovan Crveni, Svetozar Čalenić i Milan Čiplić. Istu sudbinu doživelo je 12 mladih ljudi 11. novembra 1941. godine u Prvom streljanju, kad su stradali Borislav Vlajkov, Milan i Svetozar Gavrić, Živko Gagić, Hove Gotfrid, Stevan Kojić, Isidor Mogin, Labud Pejović, Teodor Cvejanov, Ivan Ćirić, Vujica Čiplić i Momčilo Šaranović.
Ovog puta izostali su strukovi cveća na pločama s imenima 23 streljanjana rodoljuba, a vence su položile delegacije boračke organizacije, lokalne samouprave, OO SSSS Bečej, Opštinskog udruženja penzionera, te političkih partija KPJ, SNS i SPS.
Nedelju dana kasnije, 27. januara, na Savindan lokalna samouprava organizuje komemraciju povodom trodnevnom pogroma i stradanja oko 400 Srba, Jevreja i Roma, kojim je okončana Velika racije u južnoj Bačkoj sa oko 4.000 žrtava. Tužni skup će se održati na spomen obeležju kraj ušća Velikog bačkog kanala u Tisu, a parastos nevinim žtvama održaće sveštenici ovdašnje Pravoslavne crkve.