Osnovna škola „Zdravko Gložanski“ je jedna od tri u Srbiji koja je dobila podršku Ministarstva rada zapošljavanja i socijalne politike i Ministarstva prosvete, kao i lokalne samouprave i Centra za socijalni rad u Bečeju, da do kraja tekuće školske godine finansiraju 32 učenika ove škole iz socijalno ugroženih porodica u produženom boravku gde će imati i pomoć u učenju, kao i jedan obrok.
Vrednost projekta je oko 500 dinara. – Evo pozitivnog primera kako OŠ „Zdravko Gložanski“ i Centar za socijalni rad, zajedničkim naporom, trudom i ulaganjem, dolaze do toga da imamo ne tako mali broj dece koji će imati pomoć u učenju i obrok u produženom boravku. Direktorke i škole i Centra za socijalni rad su prepoznale ovu vrstu problematike, što su vrlo kvalitetno napisale projektnu dokumentaciju, što su ministarstva prepoznala, i drago mi je što ih imam za saradnice, jer imaju proaktivan pristup što je neophodno u svim preduzećima i ustanovama u okviru lokalne samouprave. Neophodno je da prepoznajemo probleme i da apliciramo ka višim nivoima vlasti, jer samo tako možemo obezbediti veći stepen zadovoljenja naših sugrađana. Jer, ako se oslonimo samo na budžet opštine Bečej koji je limitiran, onda stvarno ne možemo da računamo na kvalitet više, na dodatnu podršku. Ovaj projekat je upravo jedan takav primer, rekao je Vuk Radojević, predsednik opštine Bečej.
Suzana Đukić, direktorka OŠ „Zdravko Gložanski“ naglasila je da u ovoj školi i pored teške situacije u društvu i prosveti, prvo na šta su fokusirani su deca i njihovi interesi.
– Svi problemi koji nas muče nisu razlog da ne radimo, naprotiv izgleda da nas teraju da radimo još više i tragamo za novim mogućnostima. Deci je obezbeđena stručna pomoć nastavnika u učenju u produženom boravku iz predmeta gde imaju probleme. Naravno, imaju i ručak između smena. Potrebe u broju dece su možda i veće, ali su ova 32 učenika prema proceni zaista oni kojima je bila najneophodnija pomoć. Naravno, sve to smo uradili u saradnji sa Centrom za socijalni rad, jer su i roditelji ove dece korisnici socijalne pomoći. Ideja je da od septembra pomognemo i ostalim školama u opštini konkurišu za ova sredstva, a to ćemo, naravno, učiniti i mi, rekla je Đukić. Svetlana Gagić, direktorka Centra za socijalni rad u Bečeju je imala razumevanja za ovaj projekat, pa je i pored već usvojenog finansijskog plana za 2015. godinu, našla mogućnost i sredstva da usmeri u ovu aktivnost.
– Smatram da su sredstva za jednokratnu novčanu pomoć koja iz opštine Bečej stižu u Centar za socijalni rad i koja smo preusmerili u ovaj projekat jesu najbolja podrška porodicama koje se nalaze u statusu socijalne potrebe. Mi trenutno finansiramo 32 obroka za tu decu, dodala je Gagić.