Petina žrtava porodičnog nasilja su – muškarci. To je tabu i često se muškarcima žrtvama još manje veruje nego ženama. Deutsche Welle je pričao sa jednim muškarcem koji je jedva izašao iz pakla nasilja i rešio da pomogne i drugima.
Kad je Tami Vajsenberg upoznao svoju partnerku, razmišljao je tipično muški: „Ja sam njen zaštitnik!” Ona je pričala da je bivši partner tukao, da je bila nesrećna. To ga je dirnulo. Želeo je da pomogne, da je spasi, i pokaže da muškarci mogu da budu i drugačiji.
– Tada nisam primetio da je to bio njen trik da me pridobije i manipuliše, priča Vajsenberg, posle šest fatalnih godina veze. Njegovu priču možete pročitati ovde.
Društvo nije predvidelo ranjive muškarce
U Nemačkoj se godišnje oko 26.000 muškaraca registruje kao žrtava porodičnog nasilja. Ali, ko će verovati muškarcu kad kaže da ga žena tuče? Jer, ranjivi muškarac, koji nije nasilnik nego žrtva nasilja, u društvu nije predviđen. To potvrđuju i istraživanja naučnice Elizabet Bejts sa Univerziteta Cumbria u Velikoj Britaniji.
– Na televiziji i u programima komičara je nasilje nad muškarcima humorističko sredstvo. Mi se onda smemo nasilju žena nad muškarcima, ali to ima posledice. Niz stvari sprečava muškarce da zatraže pomoć. U to spada strah da se muškarcu neće verovati. A način kako mediji izveštavaju o nasilju može uticati na taj strah.
Istraživanje pokazuje da se muškarci zbog takvog odnosa društva često ni sami ne doživljavaju kao žrtve. Ali imaju teške zdravstvene poteškoće.
– Oni opisuju dugoročne mentalne i telesne probleme kao posledicu nasilja, kaže Bejts. U partnerstvima muškarci mnogo ređe nego žene doživljavaju teško nasilje, ali ima i toga. Ipak, muškarci često govore o psihičkom nasilju.
Nasilja nad muškarcima ima svuda u svetu
Brojke potvrđuju da muškarci širom sveta imaju slična iskustva. U Meksiku, prema zvaničnim statistikama, muškarci čine četvrtinu žrtava porodičnog nasilja. U Keniji, Nigeriji ili Gani su nezaposlenost i siromaštvo česti razlozi napada parnterki. A širom sveta nedostaje adekvatna pomoć za muškarce žrtve nasilja.
To se polako menja. U proleće ove godine je u Nemačkoj pokrenut prvi telefon za pomoć muškarcima. Finansiraju ga zajednički dve najveće nemačke pokrajine, Bavarska i Severno Rajna-Vestfalija.
Desetine muškaraca se javlja svake sedmice i traži pomoć. Tami Vajsenberg se sam izvukao iz svoje zatrovane veze.
– Jako mi je tada nedostajalo neko mesto gde bih kao muškarac mogao da se obratim sa svojim strahovima i brigama. Zato sam kasnije osnovao grupu za samopomoć. I tada sam primetio da ima puno muškaraca koji na različite načine proživljavaju slične stvari.
Iz grupe za samopomoć u međuvremenu je nastalo registrovano udruženje. Uz savetovalište za muškarce u kriznim situacijama, udruženje nudi i zaštićene stanove za muškarce koji su iskusili nasilje. A Tami Vajsenberg u međuvremenu živi s drugom ženom.
Izvor: DW