Dugo čekano rušenje oronule vekovne zgrade secesionističkog stila na početku Gerberove ulice i Bečeju i ostalih objekata u dvorišnom prostoru je završeno, a podignuta je i masivna betonska podloga s kompletnog prostora.
Znatiželjni prolaznici su se pitali šta će se uraditi s tolikim betonskim pločama. Nisu dugo čekali na odgovor. Jer, stigla je mašina drobilica, koja betom melje i pretvara ga u novi korisni materijal.
-Ovim smo počeli drugu fazu pripremnih građevinskih radova, saznali smo od Dragana Živkova Džaje, vlasnika podizvođačke firme „Živkov prevoz“ d. o. o. iz Bačkog Gradišta.
Postojeći beton se melje, potom sledi iskop zemlje dubine 70 santimetara. Tad sledi izmeštanje trafo stanice i onda dovođenje glavnog elektro voda. Kad se to završi, sledi postavljanje tampon sloja na čitavom prostoru do potrebne zbijenosti po projektu, gde će se prvo nasipati pesak, a preko njega će se postaviti, upravo, lomljeni beton.
Trafo stanica treba da se izmesti u komšiluku, prostoru koji je između Doma zdravlja i aktuelne lokacije. Nešto veći posao će biti popunjavanje peskom i postizanja potrebne zbijenosti tri podrumska prostora, a najlakši deo će biti postavljanje drobljenog betona, čime će biti završena druga faza pripremanja za dalju izgradnju po projektu. Međutim, treba videti kako se dolazi do drobljenog betona spremnog za ponovnu upotrebu. Čitav posao je poveren novosadskoj firmi KTM. Ogromne betonske gromade se ubacuju u, gotovo, novu mašinu, koja ima samo 250 sati rada, vrednu oko 400.000 evra.
-Ova mašina je poslednja reč tehnike i drobi, zavisno od materijala, od 50 do 70 tona na sat. Malo će nam rad usporiti delovi gde ima armature, ali s ovom mašinom je sve savladivo. Sada meljemo beton, ali ona istim intezitetom drobi i kamen ili neki drugi sličan materijal, rekao nam je rukovaoc mašine Dragan Knežević.
Ko je u prilici, ne bi bilo na odmet da prođe dvorišnim putem ka Domu zdravlja, jer će onda s razdaljine dvadesetak metara moći da vidi nesvakidašnji prizor. Betonske gromade od nekoliko stotina kilograma se na jedan kraj drobilice ubacuju, a na drugom izlazi mlaz drobljenog betona, spremnog za ponovno korišćenje.
Kako nam je Dragan Živkov rekao, očekuje da će do polovine septembra kompletan prostor biti spreman za dalje radove po projektu. Podsetimo da ja srušena zgrada u Gerberovoj ulici, koju je izgradio Jozef Engelsman i zajedno sa sinovima do Drugog svetskog rata u njoj imao veletrgovinu i skladište mešovite robe, a poslednji korisnik je bila Trgovinska radna organizacija „Univerzal“, bila pod zaštitom države. Iz tog razloga ulična fasada mora biti replika srušene zgrade, a izgradnju nadzire Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture.
Kad će nastala arhitektonska praznina biti popunjena, kako se nezvanično saznaje, novim pasažom s brojnim lokalima trgovinsko-ugostiteljskog profila, ostaje da se vidi. Rušitelji su odradili svoj deo posla, sada se očekuju graditelji. Bude li se gradilo planiranim tempom, centar Bečeja će dobiti još jedan prostor za ponos.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. Medijski sadržaj nastao je u okviru projekta „Javni interes u fokusu: Informisanjem ka većem ostvarivanju prava građana opštine Bečej“, koji sufinansira opština Bečej