U Bačkom Petrovom Selu, već deset godina, uspešno radi salon venčanica „Just Married“. Na osnovu njihovih ideja, ovaj salon svake godine dizajnira novu kolekciju koju pre svakog proleća, kad počinje sezona proslava, uvek predstavi širokoj publici na sajmovima venčanja.
– Tokom godine kreiramo haljine koje su naručene, prema zamisli i potrebama naših klijenata. Sve kreacije su pripremljene našim rukama sa najviše posvećenosti i stručnosti. Naš rad iziskuje mnogo truda, rada i učenja, ali odatle i uspeh u velikom broju zemalja, objašnjava vlasnica salona Aniko Šivo.
– U današnje vreme mnogo ljudi odlazi i zato se mora biti fleksibilan. Mnogo je devojaka i žena koje su naši klijenti upravo zato što, zbog porodice, ovde žele da održe venčanje. To je izazovno za naš posao jer se sa takvim parovima vidimo samo dva puta: kada naruče kreacije i kada dođu da ih preuzmu. U takvim situacijama se mora izneti haljina koja je u potpunosti odgovorajuća i mora da bude kao salivena. Takođe, imamo mnogo klijenata iz Nemačke, a ove godine i sa Kipra. Prošle godine smo imali mladu iz Đera u Mađarskoj, a njoj je poseta našem salonu bio prvi put da je boravila u Srbiji.
Bilo je tako i slučajeva, kaže, kada buduće mlade pronađu salon putem društvenih mreža u potrazi za posebnom venčanicom koju je teško pronaći, ali je upravo takvu pronašla u salonu u Bačkom Petrovom Selu. I u takvim situacijama nisu radosne samo mlade, nego upravo i kreatori kojima je osmeh na licu klijenata najbolja potvrda dobrog i marljivog rada.
U ponudi, pored venčanica, u salonu „Just Married“ mogu se pronaći haljine za svečane prilike, za starije i mlađe, muška odela, haljine za deveruše i sve to u širokom dijapazonu ideja i materijala.
– Zbog toga što nam je asortiman širok, imamo posla tokom cele godine. Godišnji odmor imamo oko Božića, i tek tada možemo da se posvetimo sebi. Proleće je period kada je naš rad okrenut prvoj pričesti i maturama. Upravo to je najzahtevniji period.
Sezona venčanja je, primećuje Aniko, sada aktuelna tokom cele godine, iako su se nekad venčanja održavala samo leti. Zanimalo nas je kakvi su sada modni trendovi i kakve modele mlade danas najčešće biraju.
– Belu boju zamenila je krem, srebrna i bež, a tu su i roze boje, kao i boja čokolade za til. Duboki dekolte, čarolija svetlucavog tila, prekrivena ramena prozirnom čipkom i laganim materijalima. Sve mlade imaju želju da u venčanici izgledaju u najboljem izdanju. Zato je trend i ove godine “sirena izgled”, kao i šlep. Tu su i aksesoari: nakit za kosu, veo, narukvice, dekorativni kaiši, jastučići za burme, čaše za šampanjac, lepeze, suncobrani i sve to u ponudi našeg salona.
Nekima može biti čudno da ovakav salon, zbog čijih kreacija dolaze mlade iz drugih zemalja, opstaje i radi u selu nadomak Bečeja.
– Mnogi me pitaju da li bi ovakav salon ipak trebalo da se preseli u grad, a moj je odgovor nesumnjivo da. Jednom ću sigurno imati salon i u gradu, ali ovde živim sa porodicom. Tu su pored mene moje vredne kolege. Sedište moje radionice će uvek biti u selu gde imam ovako divne saradnice i sve dok mlade uspevaju da me pronađu i ovde. Volim život na selu, da ovde živim i radim, ali često iskusim i negativnu stranu toga što ne živimo u velikom gradu. Zbog toga se moramo višestruko truditi kako bismo privukle pažnju i zadobili poštovanje našeg rada, a da ne pominjimo to koliko samo vremena je potrebno da nabavimo materijale.
Aniko kaže da je, još kao devojčica, volela da izrađuje haljine za lutke zajedno sa mamom i sestrom i veruje da se njena strast za izradom haljina probudila još tad.
– Dizajniranje haljina je praktično postalo deo mene. Dovoljno je samo da vidim materijal i već mogu da zamislim šta će od njega ispasti. Još tokom školskih dana, na zadnjim stranama svesaka, počele su da se nižu skice kreacija, čak i dan danas od sličnih skica nastaju najlepše haljine i to je ono što zaista volim. Nema lepšeg osećaja kad pod rukama niče forma i oživi moja zamisao koju sam sanjala. Kad ona usreći nekog, tad je zadovoljstvo još veće.
Mnogi misle da je ovo lagan posao, ali izradu venčanica nije dovoljno biti samo krojačica, kaže ona.
– Moraš imati zamisao, stvaralačku moć, odlučnost, preciznost, istrajnost i strpljenje jer ovaj posao samo na taj način funkcioniše. Veliku zahvalnost dugujem temerinskom salonu „Carolin“ i vlasnici Veri od koje sam dobila podršku uz reči da se ne plašim jer nemam čega. Za sve ima rešenje, ali stvarno. Kad tražiš rešenje, onda ga i nađeš. Zato sam ja istrajna i sve dok vidim cilj, ne odustajem.
Pokrenuti sopstveni posao je, kaže naša sugrađanka, kao da ponovo učiš da hodaš.
– Vođenje sopstvenog biznisa je posebna stvar, o čemu ja nisam znala gotovo ništa. Ovakav biznis pokreće jedan bitan motor, a ja nekad imam osećaj da radim posao za četiri ili pet osoba. Ipak, od samog početka, na svu sreću, imam tim koji je vredan i posvećen i svoj deo posla radi savesno i odgovorno, svaki član u svom delu. Kao vlasnica salona imam mnogo posla i odgovornosti, moram biti na raspolaganju svojim mušterijama pri predstavljanju modela, u usluzi, pa potom i u komunikaciji sve do poslednje probe, objašnjava Aniko.
– Nije jednostavno, a za sebe imam najmanje vremena. Vikend je za porodicu, ali tek kad uspemo da se na kratko udaljimo od posla, jer se dešava da i to vreme izvan salona i radionice provedemo snabdevajući ga. Međutim, sve dok sa osmehom na licu provodim slobodne trenutke, onda ni to ne predstavlja zamor.