U crkvama i svim srpskim školama Savindan se s radošću dočekuje, jer je to školska slava, a u Bečeju je slavlje pomešano s tugom. Jer, pre 78 godina fašističke hortijevske snage izvršile su trodnevni pogrom i u poslednjoj akciji Velike racije južnobačke oblasti usmrtile i pod led ušća Velikog bačkog kanala u Tisu bacile oko 400 nevinih žrtva.
Centralna Svetosavska akademija tradicionalno je održana u Gradskom pozorištu. Domaćin ovogodišnje svečanosti uoči Savindana bila je Gimnazija, koja ove godine obeležava vredan jubilej – 95. godina od kako je u službi obrazovanja. Kako je uobičajeno, svečani skup počeo je najstarijom himnom u Srba, Svetosavskom himnom čiji je tonski zapis prvi ostavio Kornelije Stanković 1858. godine u Beču. Potom je svetosavsku besedu izgovorio direktor bečejske Gimnazije mr Miodrag Basarić, a u ime lokalne samouprave prisutne je pozdravila i svim učenicima i nastavnicima obrazovnih ustanova bečejske opštine slavu čestitala zamenica predsednika opštine Bečej Dalila Dujaković.
-U godini smo velikog jubileja, jer su pre 95 godina bečejski đaci seli u klupe, a profesori zauzeli svoja mesta za katedrama, čime je ostvarena davnašnja želja Bečejaca da u svom mestu osnuju Gimnaziju, apostrofirao je aktuelni direktor bečejske Gimnazije mr Miodrag Basarić. Mi smo odlučni u tome da vrednosti Svetosavlja položimo u temelje naše škole, kako bismo porušili mnoge zidove, tradicionalne učionice, one među ljudima i narodima ili u našim glavama, te istražujemo, putujemo i povezujemo se s ljudima istih razmišljanja.
Gimnazijalci su potom izveli jednosatni sadržajni program, a na kraju svečanosti arhijerejski namesnik Srpske pravoslavne crkve u Bečeju Dejan Stanojev uručio je skromne nagrade najuspešnijim školarcima na likovnom i literarnom konkursu vezanom za Svetosavlje. Svečana atmosfera prenela se u zgradu Gimnazije, gde je putem izložba fotografija „Naš put!“ na prigodan način prikazan istorijat prestižne škole.