Temerin se nalazi na samom jugu Bačke uz autoput, na 20-ak kilometara od Novog Sada i na 80 kilometara od Beograda. Ova živopisna varošica je mesto bogato kulturno-istorijskim nasleđem, prelepom prirodom, gastronomskom ponudom i manifestacijama koje se održavaju tokom čitave godine. Najduži sokak Srbije, kako turisti kažu, prva je asocijacija za opštinu Temerin.
„Kada ja nekom pričam o Temerinu i o onome što je karakteristično i zanimljivo za našu opštinu jeste to da se u našoj opštini nalazi najduža ulica u Srbiji, duža od mnogih Beogradskih ulica, to je glavna ulica, današnja Novosadska ili nekadašnja ulica Maršala Tita, duga 12,5 kilometra, koja je bila najduža u nekadašnjoj bivšoj Jugoslaviji“ kaže Nemanja Obradović, stanovnik opštine Temerin.
Dinamičnost naše varošice ogleda se u manifestacijama kojih tokom godine ima 28 i jedino je mesto sa manifestacijom koja traje 365 dana i jednu noć, a to je šoping i „Noć kupovine“. Iz godine u godinu u Temerinu se grade nove i šire već postojeće robne kuće koje zbog svojih pristupačnih cena privlače brojne posetioce iz okoline.
„Često dolazim u Temerin, čak i više puta godišnje, gde zajedno sa porodicom provedem vikend kako bismo kupili sve što nam je potrebno za decu, od garderobe, obuće kao i kućne galanterije. Slobodno vreme volimo da provedemo na kvalitetan način, posebno u letnjem periodu kada možemo da idemo na bazen i u posetu ZOO vrtu gde deca zaista uživaju gledajući i upoznavajući se sa raznim vrstama ptica i životinja. Kvalitetna i izvrsna hrana samo je šlag na tortu i gotovo svaki put nakon šopinga u povratku svratimo na večeru u restoran „Moja čarda“ koji je sa izvrsnom domaćom kuhinjom, ljubaznim osobljem i prijatnim ambijentom nezaobilazno mesto moje porodice“ priča nam Ivana Golušin iz Bečeja.
Neke od ostalih manifestacija koje se tradicionlano održavaju u opštini Temerin su: Festival vina, Dani evropske baštine, Likovna kolonija TAKT, Međunarodni dan bez automobila, TINI Temerin, Godišnji koncert lokalnih KUD-ova, Ilindanske svečanosti, i mnoge druge.
„Poslednjih godina ono što je interesantno posetiocima jesu vinski salaši, male privatne vinarije, čarde, salaši, kvalitetna lokalna kuhinja i lepa vina. Zadnjih godina kao turistički proizvod nudimo jednodnevne ekskurzije, odnosno izlete za osnovno školski uzrast i za penzionere, gde imaju priliku da se upoznaju sa etno kućama, starim parkom, kaštelom, da probaju lokalna vina, da posete čarde, a deca praktično imaju školu u prirodi. Poslednjih godina razvijamo sadržaje u parku prirode Jegrička, Jegrička je autotona reka Bačke, koja protiče kroz našu opštinu u dužini od 18 kilometara, ona je pod zaštitom drugog i trećeg stepena, međunarodno priznato stanište za ptice i značajno botaničko područje. Najviše što se nudi u okviru parka prirode Jegrika su programi za decu, jednodnevne ekskurzije i radionice u prirodi, svi koji žele mogu da se upoznaju u dogovoru sa upraviteljima ovog parka prirode Vodama Vojvodine, da organizujemo ture, tu je moguće koristiti stazu zdravlja, posmatrati ptice, voziti se čamcima i koristiti Info centar, što je korisno za đake i studente za naučno istraživačke radove, pored toga tu se leti održavaju likovne kolonije. Ono što je karatkeristično za Temerin već 100 godina to je korišćenje termomineralnih izvora, tako da imamo temerinski bazenski kompleks gde postoje bazeni sa termalnom vodom, rekreativni deo i ugostiteljska ponuda u kom posetioci mogu uživati u letnjem periodu“ ističe Zoran Govedarica, stručni saradnik Turističke organizacije opštine Temerin.
Kulturno nasleđe opštine Temerin ogleda se u dvorcu Sečen, zavičajnoj kući „Tajhaz“ i etno-kompleksu „Brvnara“. Dvorac Sečen je rezidencijalni plemićki objekat koji je stavljen pod zaštitu 1949. godine. Objekat sa jasnim stilskim karakteristikama, elegantnog i jednostavnog baroknog klasicizma sačuvan je u izvornom obliku, nalazi se u centru Temerina u kom je sada smeštena srednja škola. Zavičajna kuća „Tajhaz“ panonsko-ravničarski tip kuće, prikazuje tradiciju narodnog graditeljstva mađarskog stanovništva u Temerinu, predmete koji su svakodnevno i u svečanim prilikama upotrebljavani i korišćeni u skladu sa tradicionalnim i seljačkim načinom života, sa autentičnim enterijerom, ekonomskim dvorištem i raznim pomoćnim mašinama. Dvorište i prateći objekti tokom godine koriste se za likovne izložbe, književne večeri i muzićke programe. Etno-park „Brvnara“ je prava zavičajna muzejska zbirka etnološko-istorijskog karaktera na otvorenom, nalazi se na samom ulazu u naselje iz pravca Novog Sada, i posetiocima na pravi način dočara kako je izgledao život u Bosanskoj Krajini u periodu 19. veka i prvoj polovini 20. veka gde su objekti ukombinovani u prostor tako da sa glavnom zgradom čine autentičnu ambijentalnu celinu krajiškog dvorišta sa stambenim i pomoćnim objektima.
Restoran i prenoćište „Moja čarda“ nalazi se na ulazu u opštinu Temerin iz pravca Bečeja, na samo par kilometara od naselja u prelepom ambijentu bačke ravnice gde posetioci mogu degustirati najukusnije gastronomske poslastice bogate ponude domaćih specijaliteta koje ovaj restoran nudi.
„Ove godine napravili smo otvoreni bazen koji počinje sa radom na proleće, postavljamo teretanu na otvorenom, imamo kajake koji su dostupni u letnjem periodu, planiramo da uvećemo dečje igralište. Trenutno u ponudi imamo igralište za košarku i odbojku. Broj noćenja nije ograničen, u ponudi imamo 13 soba i 31 ležaj. U periodu avgust-septembar imamo dosta noćenja, mahom su to lovci koji već godinama borave kod nas. Porodice iz Nemačke u toku godine dolaze dva do tri puta godišnje na dve nedelje odmora“ kazala nam je Svetlana Vasiljević, vlasnica restorana.
Mini ZOO vrt, ribnjaci „Bušido“ i „Jezero“ kao i 15.000 hektara lovne površine koja se nalazi na teritoriji opštine Temerin predstavljaju oaze mira i mesta za uživanje, sportske aktivnosti, lov, ribolov i zabavu za najmlađe.
Aleksandra Malinović, polaznica obuke „Pokreni mehanizam“