Javno preduzeće „Toplana“ Bečej, nakon odobrenja Skupštine opštine, može da učestvuje u projektu „Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji“ koji sprovode Ministarstvo rudarstva i energetike i Evropska banka za obnovu i razvoj.
Investicija, odnosno postrojenje, trebalo bi da košta nešto oko 5 miliona evra, iako već postoje planovi da se ona i poveća. Novo postrojenje bi trebalo sledeće godine da bude pušteno u rad.
Vezano za projekat, predviđeno je da Evropska banka uloži oko 20 odsto nepovratnih sredstava, kao donaciju, a predviđeno je da 80 odsto bude finansirano iz zajma. Otplata zajma bila bi na period od 15 godina, bez grejs perioda. Troškove izrade studija, idejnih projekata i nadzora snosiće Evropska banka.
Odbornici su danas odobrili da JP „Toplana“ učestvuje u delu pomenutog projekta pod nazivom „Korišćenje geotermalne energije ugradnjom toplotne pumpe i kotla za sagorevanje metanskog gasa u sistemu daljinskog grejanja Bečeja“.
Do sada je urađena Brza studija procene u organizaciji preduzeća i osnivača opštine Bečej. Brza studije je prema dokumentaciji pokazala da su rezultati veoma zadovoljavajući i da bi učešće u projektu doprinelo razvoju i unapređenju usluga grejanja u opštini Bečej ali da bi takođe unapredilo i poslovanje samog preduzeća.
Pored toga JP „Toplana“ je zatražila da se projekt proširi i da se ovom Odlukom o saglasnosti obuhvati i pitanje proširenja projekta na izradu detaljne Studije izvodljivosti rekonstrukcije dela postojeće dotrajale distributivne mreže i automatizacija određenog broja postojećih toplotnih podstanica. Cilj je, kako se navodi, smanjenje gubitka vode i toplotne energije, kao i racionalnije korišćenje toplotne energije iz geotermalnog izvora.
-Korišćenje geotermalne energije počelo je u Bečeju 2011. godine od kada se koristi za dugoročno grejanje i klimatizaciju u javnim i privatnim objektima. Mrežu daljinskog grejanja trenutno napaja kotao na prirodni gas. U planu i korišćenje geotermalne toplote u mreži daljinskog grejanja i zbog toga je na bušotini BčHT-3/9 ugrađen hidrotermalni sistem koji omogućava odvajanje metana iz geotermalne vode i dovod u postrojenje. Trenutno je u izgradnji toplovod za međusobno povezivanje postrojenja i postojeće mreže daljinskog grejanja. Ovaj novi projekat razmatra izgradnju geotermalne elektrane. Zbog toga je potrebno instalirati jedinicu za prečišćavanje vode i degazaciju kako bi se omogućilo korišćenje slane vode i gasa. Geotermalna voda može direktno da se koristi dok još nisu u mreži potrebne visoke temperature vode (voda do 60 stepeni) ili za prethodno dogrevanje vode u zimskim mesecima kada je potrebno da voda u mrežnom sistemu bude veća. Za takvo korišćenje u distributivnoj mreži vode potrebne je upotreba toplotne pumpe čija izgradnja je i razlog učestvovanja u ovom projektu, stoji, između ostalog, u dokumentaciji koja je predstavljena odbornicima.
Prema ovom projektu sve nove komponente – toplotna pumpa, jedinica za degazaciju, kotao na biogas i prirodni gas, biće instalirane u novoj kotlarnici na lokaciji uključujući i prateći prostor za kancelariju za do 30 zaposlenih. U projekat su uračunati i prilazne saobraćajnice i priprema i opremanje placa.
Toplana ,bolje reci rukovodstvo i ekipa iz opstine treba da ulazu polako u sigurnu investicju a to je Zabela pored pozarevca !!!!!!
Sanirajte put u ulici Zmaj Jovina kod novog hotela i zgrade kod jodne banje koji je isecen pa ljudi seku gume i odvaljuju i ovako stare automobile. Postavite bar znak saobracajni da je rupa po sredini celog puta. Odgovorni neka saniraju krater koji su napravili!!! Sramota, sece ko sta i gde hoce!!!