Krajem decembra prošle godine konačno su započeti radovi na krovu Gradskog muzeja Bečej zbog čijeg je prokišnjavanja, a potom i obrušavanja plafona za posetioce zatvorena velika sala.

Radovi koji najpre podrazumevaju zamenu crepova, vredni su oko 1,7 miliona dinara, dok će se, zbog nedostatka novca, na sanaciju plafona u glavnom izložbenom prostoru muzeja još sačekati.

Iznos od 300 miliona dinara, na koliko je pre tri godine projektovana rekonstrukcija bečejskog muzeja sa bogatom zbirkom od čak 16.500 predmeta, nije dostižan i ne zna se kada će se i kako toliki iznos novca nabaviti. Stoga, radovi su realni jedino u delovima, kako bi se donekle sprečilo dalje propadanje zgrade, potvrđuje naš sagovornik direktor muzeja Akoš Tojzan.

Mala sala je jedina od letos bila u funkciji izložbenog prostora, a tada je i okrečena, pa posetioci ove ustanove kulture ipak mogu da pogledaju atraktivnu izložbu narodne nošnje. Iako je zgrada u kojoj je više od pola veka smešten muzej trošna i sve se manje može koristiti za postavke, depoi u dvorištu, namenjeni za arheološku i istorijsku građu, daleko su u daleko lošijem stanju.

U budžetu opštine Bečej za ovu godinu planirano oko 40 miliona dinara za sanaciju, adaptaciju i dogradnju zgrade Gradskog muzeja, što se i odnosi na depoe u dvorištu. Iz ovog dokumenta vidi se da se lokalna vlast na planirani iznos može da se oslani samo na druge izvore finansiranja, konkretno, kako nam je Tojzan objasnio, na aktuelni program Gradovi u fokusu Ministarstva kulture i informisanja.

 

Više u TV prilogu

3 KOMENTARA

  1. Pa najbolje da srušite zgradu muzeja (kuća Gerberovih). Šta će nam istorija?
    Pivara je napuštena, Trikoteks, zatvorena je autobuska stanica „u interesu građana“…..
    Ovako nećete imati čega da se sećate pa nećete imati za čim da žalite.

  2. Ceo Bečej se šminka za „narod“, a to mnogi ne smeju javno da priznaju. A na ulici govore. Prave od Bečeja našminkanu verziju rijaliti show-a. Kite neki centar i par ulica okolo mesecima, ometajuci saobracaj. A Bečej sve prazniji. Više ima dijasporskih vozila za praznike (pametni), omladina odlazi, fabrike tuga, plate tuga, stoji zatvoren hotel, porušen Trikoteks, 30 napuštenih fabrika i 3 u koje se radi za minimalac. Bitno da se ubede penzioneri i naivni gradjani kako se nešto menja, a promena ne mora biti nužno i bolja. Sve je predstava za javnost. A dovoljno je videti koliko ima izmisljenih javnih mesta, dovoljno je videti zgradu Opštine, pa onda videti Dom Zdravlja gde nema ko da radi.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име