Više od polovine žena prisutnih na internetu u regionu Zapadnog Balkana barem jednom je iskusilo neki oblik nasilja posredovanog tehnologijom i u digitalnom okruženju. Najrasprostranjeniji oblici nasilja u digitalnom okruženju i posredovan tehnologijom uključuju primanje neželjenog ili uvredljivog sadržaja ili poruka, primanje neprikladnih seksualnih promocija ili sadržaja na društvenim mrežama i hakovanje ženskih naloga i veb stranica.

U cilju unapređenja znanja i veština zainteresovanih žena, Bečejsko udruženje mladih organizovalo je u okviru projekta „Ka unapređenoj bezbednosti žena u digitalnom okruženju“ četvorodnevnu intenzivnu obuku usmerenu na podizanje svesti o digitalnom nasilju i pružanje podrške ženama.

Na obuci je učestvovalo 18 motivisanih žena, uključujući aktivistkinje, studentkinje društvenih nauka i druge pojedinke, kako bismo ih dodatno edukatovali i podigli nivo njihovih kompetencija.

Učesnice su obučene da efikasno koriste nove alate i pomognu drugim ženama da pristupe podršci za slučajeve digitalnog nasilja. Najposvećenije učesnice će zatim, kao savetnice, preko nove online platforme, ponuditi podršku drugim ženama koristeći nove onlajn alate koji su u uzradi, uključujući pružanje informacija i pomoći onima koje su pogođene digitalnim nasiljem.

Program su osmislili i sprovode stručnjakinje i stručnjaci za psihologiju, rodnu ravnopravnost, pružanje usluga u zajednici (naglašavajući etiku i principe podrške žrtvama) i informacione tehnologije.

Projekat „Ka unapređenoj bezbednosti žena u digitalnom okruženju“ se sprovodi uz podršku Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women Serbia.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име