Najuspešiji kulinari i članovi žirija
Najuspešiji kulinari i članovi žirija

Oskar Ereš se potvrdio kraj Tise

Velikogospojinski kotlić u Novom Bečeju, po tradiciji, okuplja veliki broj kulinara, najviše vojvođanskih, daleko više kibicera i degustatora, ali se mora primetiti da je trend učesnika u opadanju. Brojni su razlozi tome, a najbliži istini su oni koji tvrde da za 3,000 dinara, kolika je kotizacija, dobiju samo mesto, tendu, sto sa dve klupe i ogrev u vidu drva. A od ribe, izuzev za ekipe medija po dva kilograma, ni traga. Zato, ne čudi što ima i onih koji su uplatili kotizaciju i dobili mesto, a umesto takmičarske riblje čorbe pekli su ribu u tanjirači, roštiljali ili okrenuli prase na ražnju. To je razlog što su se videla prazna mesta na pisti namenjenoj kuvanju riblje čorbe, a dimilo se sa strane. Zbog toga se dolazi do disproporciji u broju učesnika po kazivanju organizatora, oko 90, i kulinarsog žirija, koji je ocenjivao šezdesetak pristiglih uzoraka. Istina, ima tu i onih koji su kuvali čorbu za svoje društvo, ali nisu predali uzorak za ocenjivanje. Jedino je dima bilo i više nego ranije, jer više nema, iz bezbedonosnih razloga, upotrebe plinske boce, a vatra ispod kotlića, ražnja ili roštilja jednako dimi kada drva, još ako su sirova, gore.

Oskar Ereš je sa pomagačima emotivno proslavio osvajanje epiteta pobednika
Oskar Ereš je sa pomagačima emotivno proslavio osvajanje epiteta pobednika

Zlobnici će primetiti i da domaćin nije bio gostoljubiv, jer su prva dva mesta osvojili Novobečejci. Prvi je Oskar Ereš, koji je ponovio uspeh iz 2018. godine, i kao nagradu, pored pobednikog pehara kući otišao sa kosilicom, a drugi Silard Magda je, uz pehar, dobio motornu testeru i ponovio uspeh iz 2019. godine. Nije ni pehar namenjem osvajaču trećeg mesta daleko otišao. Osvojio ga je Janoš Kala iz Kikinde, kuvar ekipe „Banatski kulinari“, koji će se sećati lepe letnje večeri kraj još lepšeg Tiskog keja, kad god uzjaši bicikl koji je dobio kao nagradu. Četvrto mesto i roštilj dobio je Đorđe Šerbedžija iz Sremskih Karlovaca, koji je kuvao za društvo iz Bačke Palanke, peti je bio Gabrijel Carina iz Jankovog Mosta, ka nagrada je kotlić u kojem će kuvati nove riblje čorbe.

Dima i ljudi nije nedostajalo
Dima i ljudi nije nedostajalo

-Bilo je dosta dobrih čorbi, što samo potvrđuje da su se na jednom mestu našli brojni majstori ove vrste kulinarstva. Gledano sa moje strane, volim da jedem riblju čorvu, ali, iskreno rečeno, nisam veliki majstor u njenom pripremanju. Pomogle su mi kolege iz žirija na čemu da obratim pažnju, shvatio sam šta prava riblja čorba mora da ima i mislim da je pobedila zaista najbolja, rekao nam je neposredno pre proglašenja plasmana predsednik kulinarskog žirija, poznati Gastronomad sa televizijskih ekrana Nenad Gladić.

Ovogodišnji pobednik je stari znanac posetilaca sličnih manifestacija u Potisju. Pored svog Novog Bečeja, gde je dvostruki pobednik, okitio se istim epitetom u susednom Bečeju i uzvodno u Novom Kneževcu. Mnogi bi pomislili da je tajna u Oskarovim pobedama u njegovom imenu ili kuvanju čorbe uzimanjem vode iz Tise. Jer, podsećanja radi, nekada su tiski alasi pili vodu iz Tise, a čorba se i nije kuvala u drugoj vodi. Sada je, na žalost, situacija oko kvaliteta vode dijametralno drugačija.

Grupa Đusi Kovač i prijatelji otvorila je bogat i sadržajan muzički program
Grupa Đusi Kovač i prijatelji otvorila je bogat i sadržajan muzički program

 -Radujem se ponovnoj pobedi u mojoj varoši, jer možeš da pobediš bilo gde, a ako nisi prvi u svom mestu, onda kao i da nisi prvi. A, najteže je, kaže narodna izreka, „biti pop i učitelj u svom selu“. Eto, meni se posrećilo dva puta, što znači da, zaista, kuvam dobru riblju čorbu, ponosno veli pobednik Velikogospojinskog kotlića u Novom Bečeju Oskar Ereš.

Za razliku od ranijih manifestacija, kada su se posebno ocenjivala čorbe koje su skuvale medijske ekipe, ove godine su „Alo !“, „Dnevnik“, RTV, dva novobečejska portala, jedan kikindski i jedina kompletno ženska ekipa bečejskog portala „Moj Bečej“ kuvala revijalno.

Ovogodišnji Velikogospojinski kotlić razlikovao se od ranijih i po muzičkom programu. Jer, dosadašnje su pratile „tamburaške bande“, koje su, takođe, takmičile, a ovogodišnji bogat i sadržajam muzički program Velikogospojinskih dana u Novom Bečeju otvorilila je domaća grupa „Đusi Kovač i prijatelji“, koja je svirala u vreme kuvanja i potonjeg degustiranja, a posle proglašenja rezultata u kuvanju riblje čorbe sa velike scene predstavila je grupa „Kal“, što na romskom znači „crno“, iz Valjeva.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име