Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći primenjuje se od oktobra 2019, a samo od početka ove godine, više od 200 građana opštine Bečej se obratilo Službi besplatne pravne pomoći, a oko 70 građana je do sada zastupano od strane advokata, kao pružaoca besplatne pravne pomoći u Bečeju.

Korisnici najčešće traže besplatnu pravnu pomoć u oblasti porodičnog, naslednog, obligacionog, imovinskog i radnog prava, kaže za portal MojBečej.rs ispred ove Službe opštine Bečej Maria Šagi.

– Građani se mogu obratiti Službi radi zaštite svojih prava, obaveza ili interesa zasnovanih na zakonu, a koji se odnose na postupak pred sudom ili drugim državnim organom, odnosno organom javne vlasti. Služba, građanima koji joj se obrate, pruža opštu pravnu informaciju o uređenju zainteresovane pravne oblasti, o njihovom pravnom položaju, načinu odlučivanja po istom, o mogućnosti mirnog rešenja spora, načinu izvršenja odluke, razlozima i uslovima za pokretanje upravnog postupka i postupka koji se pokreće ustavnom žalbom i o uslovima i postupku radi ostvarivanja prava na besplatnu pravnu podršku, objašnjava Šagi.

Ipak, ona napominje da postoje i slučajevi kada Zakonom nije dozvoljeno pružanje besplatne pravne pomoći. Tu , između ostalog, spadaju privredni sporovi, postupci registracije pravnih lica ili naknade štete za povredu časti i ugleda, kao i u postupku pred prekršajnim sudom, ako za prekršaj nije zaprećena kazna zatvora, ili u slučaju da postoji očigledan pokušaj da se zloupotrebi pravo na besplatnu pravnu pomoć ili neko drugo pravo.

– Zahtevom tražioca besplatne pravne pomoći pokreće se upravni postupak pred Službom, koja o tome donosi pozitivno ili negativno rešenje. U zavisnosti od ishoda postupka, građanin se, u svojstvu korisnika besplatne pravne pomoći, upućuje advokatu, javnom beležniku i posredniku, kao pružaocima besplatne pravne pomoći, kaže Šagi.

U opštini Bečej trenutno 26 advokata pruža besplatnu pravnu pomoć građanima. Međutim, pravni savetnik Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom) Milan Filipović rekao je za Danas, da postoje primeri u Srbiji kada advokati, koji su se prijavili na spisak pružalaca besplatne pravne pomoći, zbog niske i neadekvatne naknade predviđene za svoj rad, odbijaju da zastupaju građane upućene od strane opštine. Ipak, takav slučaj nije zabeležen u Bečeju, kaže Maria Šagi.

– Od strane Službe nije zabeležen slučaj da su usluge advokata odbijene zbog manjkavosti finansijskih sredstava radi isplate naknada za pružene besplatne pravne pomoći. Jedino se može konstatovati da njihova isplata nije uvek popraćena adekvatnom ažurnošću. Advokati su u malom broju slučajeva otkazali zastupanje korisnika besplatne pravne pomoći, pozivajući se na Zakon o advokaturi i Kodeks profesionalne etike advokata, navodi Šagi.

Ona kaže da će iz budžeta opštine Bečej za 2020. godinu, prema predstojećem rebalansu budžeta, biti obezbeđeno oko 300.000 dinara na ime naknade za rad i troškove pružanja besplatne pravne pomoći, ali da izdvojena sredstva, napominje, nisu dovoljna.

– Mišljenja sam da po ovom pitanju jedinica lokalne samouprave nije prepoznala značaj i važnost ovih pruženih javnih usluga i da visina izdvojenih sredstava nije dovoljna, kaže ona.

Građani opštine Bečej mogu da upute pisani zahtev Službi za besplatnu pravnu pomoć putem pošte ili elektronski na adresu sagi.maria@becej.rs, ali i pozivom na broj 064/ 89-59-055.

 

Sadržaj je kreiran u okviru projekta „Vladavina prava pod lupom: Ka većem ostvarivanju prava građana opštine Bečej” koji je sufinansiran iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

2 KOMENTARA

  1. Za besplatnu pravnu pomoć advokati traže pare! Eto i na tome bi da zarade! Neće da pružaju BESPLATNU pravnu pomoć zbog niske nadoknade!? Svaka čast! Pa ako je besplatno onda se ne plaća ništa! Za taj novac bolje zaposliti dva nova pravnika u Opštini da rade taj posao.
    Alo gospodo advokati, a gde su fiskalne kase i računi? Nema jel? Nema jer ste privilegovani i zaštićeni ko beli međedi, a za uzvrat nećete ništa da vratite društvu! Nema ništa kod vas besplatno, al nema ni računa!
    Sve siroti paušalci, a vozaju skupocene automobile, glume elitu i bitnost!
    Kakva država takva i kvazi elita!

  2. Imamo primer da javna preduzeća u Bečeju  godišnje daju ogroman novac na advokatske usluge.

    – Potisje 2019 godine – 2.480.089 dinara
    (21.000 evra!!!)

    – Vodokanal 2020 god.- 1.440.000 dinara
    (12.000 evra)

    – Komunalac – nema podataka

    – Toplana 600.000 dinara ( 5.000 evra)

    Ukupno samo ova 3 bečejska javna preduzeća daju advokatima godišnje 4.520.089 dinara (37.667 evra).
    Taj novac je dovoljan da se u Opštini zaposli 4 pravnika sa bruto platom od 90.000 dinara, neto 64.000 dinara i tako formira Opštinska pravna kancelarija. Ta 4 pravnika obavljala bi pravne poslove za sva Javna preduzeća i druge Opštinske ustanove i pružali građanima besplatnu pravnu pomoć.
    Reći ćete ne može, javna preduzeća su jedno Opština drugo, međutim pogledajte samo kolike subvencije ta ista Opština daje tim istim Javnim preduzećima, a ona posle deo tog novca nekontrolisano troše između ostalog i na usluge advokata. Na ovaj način bi skratiti put novca i sprečiti zloupotrebe, taj deo novca ne bi subvencijama išao u JP već direktno u Opštinsku pravnu kancelariju. Četvoro naših sugrađana bi dobilo posao, novac bi ostao u Bečeju!
    Pored javnih preduzeća korist bi imali i brojni građani koji bi u toj kancelariji dobijali besplatnu pravnu pomoć i ne bi zavisili od milosti i dobre volje advokata koji nam za to ne bi ni trebali!

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име