Indeks kvaliteta vazduha u Bečeju, prema poslednjem preseku stanja u 19:05h, iznosi 74, što znači da je vazduh prihvatljiv uz moguć blaži negativni uticaj na zdravlje osoba sa srčanim i plućnim oboljenjima, starijih ljudi i dece.
– Osobama sa srčanim i plućnim oboljenjima, stariim osobama i deci se ne preporučuje duži boravak na otvorenom, navodi se u preporukama za stanovništvo u odnosu na trenutni indeks kvaliteta vazduha.
Senzori za građansko merenje kvaliteta vazduha krajem prošle godine postavljeni su i u opštini Bečej. Građani u svakom trenutnku mogu da provere stanje kvaliteta vazduha na našem portalu.
Klikom na opciju „Official AQI US“ koja se može naći u meniju u donjem levom uglu mape građani mogu da vide trenutni indeks kvaliteta vazduha, a u tabeli ispod je za svaku boju prikazano njeno značenje i saveti. Indeks kvaliteta vazduha (AQI) služi da podatke o trenutnim koncentracijama zagađujućih materija u vazduhu predstavi u skali radi lakšeg informisanja javnosti, a kojom bi se ocenilo trenutno stanje kvaliteta vazduha u njihovoj sredini.
Građani mogu posebno da provere i trenutne koncentracije suspendovanih (PM2.5 i PM10 čestica) u njihovoj okolini.
Molimo vas da objavite koje su to firme utrostručile emitovanje PM10 čestica u Bečeju?
I da objavite spisak najvećih zagađivača u bečejskoj opštini.
Zdravlje naše dece i nas samih je ugroženo i zato imamo pravo to da znamo!
Sojara!
Poštovana, informacije možete pročitati u tekstu koji je objavljen na našem portalu pre mesec dana https://mojbecej.rs/bos-vazduh-je-cist-samo-tamo-gde-se-ne-meri-koncentracija-suspendovanih-cestica/
A šta je sa cinkarom?
Poštovana, ti podaci još uvek nisu dostupni zato što trenutni zakoni propisuju da zagađivači dostave podatke o emitovanju čestica za lokalni ili nacionalni registar izvora zagađivanja do kraja marta tekuće godine za prethodnu godinu. Cinkara je počela sa radom 2020, tako da te podatke možemo očekivati u nacionalnom registru Agencije za zaštitu životne sredine tek od aprila…
Poštovana Gordana,
ako sam dobro razumela privredni subjekti sami dostavljaju podatke? Koliko je to verodostojno? Zar ne postoji neka institucija, inspekcija koja obavlja nenajavljene inspekcije i merenje zagađenja vode i vazduha, kontrolu odlaganja opasnog odpada?
Poštovana Olgice,
Koliko sam upućena, rekla bih da je tako. Privredni subjekti su dužni da podatke dostave nadležnima, a da li oni za to angažuju neke stručnjake da obave merenja, to ne znam, mada bi meni to bilo logično barem što se velikih firmi tiče. U svakom slučaju, dali ste mi temu za razmišljanje. 🙂
Ako je preduzeće malo, onda se podaci dostavljaju u Lokalni registar izvora zagađivanja koji bi trebalo da vodi Odsek za zaštitu životne sredine opštine Bečej. Još uvek nismo imali uvid u taj dokument jer je, kako kažu, u izradi. Veća preduzeća iz opštine podatke dostavljaju za Nacionalni registar izvora zagađivanja koji vodi Agencija za zaštitu životne sredine i ti podaci su dostupni na njihovom sajtu. Postoje inspekcije za zaštitu životne sredine i one rade po godišnjem planu inspekcijskog nadzora ili po prijavi građana.