Savindan u dva potpuno susprotna raspoloženja među Bečejcima. U školama i crkvama svečano, a na dva spomen obeležja u gradu tužno, jer su obeležni crni dani istorije iz perioda Drugog svetskog rata.
Ispred zgrade nekadašnje Jevrejske škole, izgrađene davne 1886. godine u Ulici Miloša Crnjanskog 72, obeležen je Međunarodni dan žrtava holokausta, a dva kilometra dalje na spomen obeležju kraj ušću Velikog bačkog kanala u Tisu, gde je 1942. godine okončana Velika racija u Južnobačkom okrugu, održana je komemoracija i parastos nevino stradalim žrtvama.

Prvom skupu, gde je od 1883, do 1962. godine ponosno plenila atraktivnošću sinagoga, obeležen je Međunarodni dan žrtava holokausta. Tom povodom prigone beseda upitile su zamenica predsednika opštine Bečej Dalila Dujaković na srpskom i članica Opštinskog veća zadužena za verske zajednice Karolina Smiješko na mađarskom jeziku. Ovaj skup oplemenile su prigodnim recitacijama gimnazijalci Teodora Rajić i Tristan Farkaš, a potom su vence na dve spomen ploče poližile delegacije lokalne samouprave, boračke organizacije i Saveza jevrejskih zajednica Srbije.

Na mestu gde su tokom trodnevnom pogroma pre 78 godina ubile i pod led bacile oko 400 nevinih Jevreja, Srba i Roma u prisustvu potomaka stradalih, predstavnika društveno-političkog života i građana najveće potiske opštine održana je komemaracija u organizaciji lokalne samouprave. Počelo je minutom ćutanja i čitanjem poznatih imena žrtava stradalih u zločinu hortijevske fašističke soldateske uklesanih i mermernim pločama na spomen obeležju lociranom na mestu pomenutog zločina, a onda je Boško Barjaktarević iz Radičevića pročitao svoju pesmu „Volim te, Vojvodino“.
-Postoje datumi koji nisu samo deo istorije i sećanja nas koji živimo u Bečeju, već i velika životna lekcija za sve generacije. Upravo iz tog razlog generacije koje dolaze, u želji da grade i razvijaju bečejsku opštinu, moraju jasno i nedvosmisleno da znaju vrednosti antifašizma, da cene mir i to da je sloboda svetinja. Samo zajedništvo, ljubav, poštovaje i uvažavanje različitosti moraju biti matrica našeg ponašanja. Sećanje na naše stradale sugrađane obavezuje nas da budemo bolji, naglasio je u svom obraćanju predsednik opštine Bečej Dragan Tošić.
U ime Opštinske organizacije SUBNOR obratila se Jelena Češljević, a Saveza jevrejskih opštine Srbije Fedor Fišl. Potom je arhijerejski namesnik Srpske pravoslavne crkve u Bečeju Dejan Stanojev u sasluženju sveštenika Slobodana Lazića i đakona bečejskog Leontija održao parastos nevinim žrtvama, a molitvu za večne žrtve izgovorio je dekan rimokatoličke crkve u Bečeju Laslo Fuderer.

Na kraju su delegacije lokalne samouprave, boračke organizacije, Saveza jevrejskih zajednica Srbije, udruženja građana i političkih parija položili vence na spomen obeležje. Sve je okonačno puštanjem vanca Druge mesne zajednice, na čijoj teritoriji se pre 78 godina bezumni čin desio, u ledeno ušće Velikog bačkog kanala u Tisu.